APSARA NATIONAL AUTHORITY - SIEM REAP - KINGDOM OF CAMBODIA
Latest news regarding APSARA work about Angkor Archeological Park in Siem Reap and in the country. You will find here all the info regarding our Department related to infrastructures, tourism and many other subjects.
News
អាជ្ញាធរជាតិអប្សរាជួបពិភាក្សាការងារជាមួយបណ្ឌិតសភាវិទ្យាសាស្រ្តសង្គមចិន-APSARA National Authority Meets with the Chinese Academy of Social Sciences -​ 26 March 2025
នាព្រឹកថ្ងៃទី២៦ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥នេះ ឯកឧត្តម ឡុង កុសល អគ្គនាយករង តំណាងដ៏ខ្ពស់ខ្ពស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ហង់ ពៅ អគ្គនាយកអាជ្ញាធរជាតិអប្សរា ព្រមទាំងសហការី បានទទួលជួបសម្តែងការគួរសម និងពិភាក្សាការងារ ជាមួយប្រតិភូបណ្ឌិតសភាវិទ្យាសាស្រ្តសង្គមចិន ដែលដឹកនាំដោយ ឯកឧត្តម Zhen Zhanmin អនុប្រធានបណ្ឌិតសភាវិទ្យាសាស្រ្តសង្គមចិន។
Read More »
លោកជំទាវបណ្ឌិតសភាចារ្យ​ ភឿង​ សកុណា​ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងវប្បធម៌និងវិចិត្រសិល្បៈ​ បានដឹកនាំកិច្ចប្រជុំក្រុមប្រឹក្សាភិបាលអាជ្ញាធរជាតិអប្សរា​ អាណត្តិទី៦​ លេីកទី២ -​ 25 March 2025
នៅថ្ងៃទី២៥​ ខែមីនា​ ឆ្នាំ២០២៥​ នៅទីស្តីការក្រសួងវប្បធម៌និងវិចិត្រសិល្បៈ​ លោកជំទាវបណ្ឌិតសភាចារ្យ ភឿង​ សកុណា​ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងវប្បធម៌និងវិចិត្រសិល្បៈ​ និងជាប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលអាជ្ញាធរជាតិអប្សរា​
ប្រជាពលរដ្ឋចំនួន៧៩៦គ្រួសារ ក្នុងសង្កាត់ក្របីរៀល ក្រុងសៀមរាប បានទទួលចង្រ្កានបង្កើនថាមពល កាត់បន្ថយការបំពុលបរិស្ថាន-796 Families in Sangkat Krabei Riel Receive Energy-Saving Stoves to Combat Environmental Pollution -​ 23 March 2025
នៅព្រឹកថ្ងៃទី២៣ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ លោក ហ៊រ រិទ្ធានូ អនុប្រធានក្រុមការងារគណបក្សចុះជួយ សង្កាត់ក្របីរៀល តំណាងឯកឧត្តមបណ្ឌិត ហង់ ពៅ អគ្គនាយកអាជ្ញាធរជាតិអប្សរា រួមជាមួយលោក សាខុន ប៉ូរិន
Events
ភ្ញៀវទេសចរប្រមាណជាង៨ម៉ឺននាក់បានទស្សនា ព្រឹត្តិការណ៍សមរាត្រី នៅប្រាសាទអង្គរវត្ត-Over 80,000 tourists watch the Equinox event at Angkor Wat -​ 23 March 2025
រយៈពេល៣ថ្ងៃនៃព្រឹត្តិការណ៍សមរាត្រី (Equinox) ចាប់ពីថ្ងៃទី២១ ដល់ថ្ងៃទី២៣ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ភ្ញៀវទេសចរជាតិ និងអន្តរជាតិអន្តរជាតិ ចំនួន៨៥,៤៥៣នាក់
ប្រជាពលរដ្ឋចំនួន៨៥០គ្រួសារ ក្នុងស្រុកអង្គរធំ បានទទួលចង្រ្កានបង្កើនថាមពល កាត់បន្ថយការបំពុលបរិស្ថាន-850 Families in Angkor Thom District Receive Energy-Saving Stoves to Combat Environmental Pollution -​ 22 March 2025
នៅព្រឹកថ្ងៃទី២២ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ លោក ព្រហ្ម សំអ៊ាន អនុប្រធានក្រុមការងារគណបក្សចុះជួយឃុំជប់តាត្រាវ តំណាងឯកឧត្តមបណ្ឌិត ហង់ ពៅ អគ្គនាយកអាជ្ញាធរជាតិអប្សរា រួមជាមួយលោក សាខុន ប៉ូរិន
ភ្នាក់ងារទេសចរនៃអាជ្ញាធរជាតិព្រះវិហារចុះទស្សនកិច្ចសិក្សានៅរមណីយដ្ឋានអង្គរ-Preah Vihear National Authority’s Tourism Agents Conduct Study Tour at Angkor Site -​ 21 March 2025
ក្រុមភ្នាក់ងារទេសចរនៃអាជ្ញាធរជាតិព្រះវិហារ បានធ្វើទស្សនកិច្ចសិក្សាស្វែងយល់ពីបទពិសោធន៍ គ្រប់គ្រងភ្ញៀវទេសចររបស់ភ្នាក់ងារទេសចរនៅក្នុងរមណីយដ្ឋានអង្គរ។
ទេសចរយ៉ាងច្រើនកុះករស្កាត់មកពីទីជិតឆ្ងាយ ដើម្បីរង់ចាំទស្សនាថ្ងៃរះចំកំពូលកណ្តាលប្រាសាទអង្គរវត្ត-Tourists gather to watch the sunrise over the top of Angkor Wat -​ 21 March 2025
ភ្ញៀវទេសចរជាតិ និងអន្តរជាតិយ៉ាងច្រើនកុះករ បានស្កាត់មកពីទីជិតឆ្ងាយ រួតរះក្រោកតាំងពីព្រលឹមស្រាងៗ ដើម្បីរង់ចាំទស្សនាទិដ្ឋភាពដ៏អស្ចារ្យ គឺថ្ងៃរះចំកំពូលកណ្តាលប្រាសាទអង្គរ
Archeology​ Conservation
ក្រុមអ្នកជំនាញអាជ្ញាធរជាតិអប្សរា ធ្វើកំណាយសង្គ្រោះនៅស្ពានហាលខាងលិចរបស់ប្រាសាទបេងមាលា-APSARA National Authority conducts archaeological excavations at the western causeway of Beng Mealea Temple -​ 21 March 2025
ក្រុមអ្នកជំនាញរបស់អាជ្ញាធរជាតិអប្សរា ធ្វើកំណាយសង្គ្រោះនៅស្ពានហាលខាងលិចរបស់ប្រាសាទបេងមាលា ស្ថិតនៅភូមិបឹងមាលា ឃុំបឹងមាលា ស្រុកស្វាយលើ ខេត្តសៀមរាប។
អាជ្ញាធរជាតិអប្សរាទទួលជួបពិភាក្សាជាមួយគណៈ ប្រតិភូជប៉ុន ដើម្បីផ្លាស់ប្តូរបទពិសោធន៍លើការគ្រប់គ្រងក្នុងតំបន់រមណីយដ្ឋានអង្គរ-APSARA National Authority engaged with the Japanese delegation to exchange experiences on managing the Angkor site -​ 20 March 2025
នៅថ្ងៃទី១៩ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ឯកឧត្តម ហង់ ពៅ អគ្គនាយកអាជ្ញាធរជាតិអប្សរា ជួបពិភាក្សាជាមួយនឹងលោក TSUCHIYA Motoyoshi ជាសមាជិក Shizuoka Prefectural Assembly នៃខេត្ត Shizuoka ប្រទេសជប៉ុន។