សវនករបរិស្ថានជប៉ុនថា អាជ្ញាធរជាតិអប្សរាគ្រប់គ្រងបរិស្ថានអង្គរអនុវត្តន៍តាមប្រព័ន្ធ ISO 14001 ស្ដង់ដារអន្តរជាតិបានល្អ-Japanese auditor praises APSARA National Authority for effectively managing the Angkor environment -​ 27 February 2025
សវនករជប៉ុន លោក YAMADA MAMORU បានចុះវាយតម្លៃលើការគ្រប់គ្រងបរិស្ថានទូទៅរបស់អាជ្ញាធរជាតិអប្សរា នៅក្នុងរមណីយដ្ឋានអង្គរ កាលពីថ្ងៃទី២៦ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥។
នៅក្នុងការចុះពិនិត្យនិងវាយតម្លៃនៅក្នុងតំបន់អង្គរនោះ លោក YAMADA MAMORU បានថ្លែងថាសព្វថ្ងៃនេះ អាជ្ញាធរជាតិអប្សរា បានគ្រប់គ្រងបរិស្ថានតំបន់អង្គរ ដោយអនុវត្តន៍តាមប្រព័ន្ធ ISO 14001 ជាស្តង់ដារអន្តរជាតិបានយ៉ាងល្អ។
លោកបញ្ជាក់ទៀតថា អាជ្ញាធរជាតិអប្សរា មានផែនការយ៉ាងច្បាស់លាស់លើការគ្រប់គ្រងបរិស្ថានធម្មជាតិ ព្រមទាំងបរិស្ថានមនុស្សផង ដោយលោកបានសង្កេតឃើញថា កម្មករជាច្រើន ដែលកំពុងជួសជុលខ្លោងទ្វារប្រាសាទតាព្រហ្ម គឺមានការប្រុងប្រយ័ត្នទាំងសុខភាពពីធូលីហុយ ព្រមទាំងមានការរៀបចំទុកដាក់សំណល់ថ្មដែលបាក់បែកយ៉ាងល្អបំផុត។
លោក YAMADA MAMORU មានការរំភើបនិងចាប់អារម្មណ៍ជាខ្លាំង នៅពេលដែលបានឃើញអាជ្ញាធរជាតិអប្សរារៀបចំតំបន់ជុំវិញអង្គរវត្តនិងតំបន់ខ្លះទៀត ឱ្យក្លាយទៅជាទេសភាពបៃតង ដើម្បីទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរនិងលម្អតំបន់អង្គរឱ្យកាន់តែស្រស់ស្អាតមួយកម្រិតថែមទៀតនោះ។
សវនករជប៉ុន ក៏បានសរសើរអាជ្ញាធរជាតិអប្សរា ដែលបានយកចិត្តទុកដាក់រៀបចំផែនការជាស្រេច ដើម្បីការពារប្រាសាទបុរាណនានា ខណៈពេលដែលអាកាសធាតុប្រែប្រួល និងកំពុងតែធ្វើឱ្យផែនដីទទួលរងកម្តៅខ្លាំងខុសពីធម្មតានេះ៕
រូបភាព៖ លោក ហាប់ គឹមអាន
On February 26, 2025, Japanese environmental auditor Mr. Yamada Mamoru conducted an assessment of the environmental management practices implemented by the APSARA National Authority at the Angkor site. His evaluation highlighted that the authority is effectively managing the environment in accordance with the ISO 14001 international standard.
During his inspection, Mr. Yamada noted that the APSARA National Authority has established a comprehensive plan for managing both the natural and human environments within the Angkor area. He observed the diligent efforts of workers repairing the gates of Ta Prohm Temple, who were taking necessary precautions to mitigate dust and properly store broken stone waste.
Mr. Yamada expressed enthusiasm and admiration for the initiatives being undertaken to enhance the area surrounding Angkor Wat and other locations, aiming to create a greener landscape that would attract tourists and further beautify the Angkor region. He also commended the APSARA National Authority for its meticulous planning to safeguard ancient temples in light of climate change and rising global temperatures.