Published on 03 May 2019 08:33 AM Post By ៖ Apsara National Authority
អាជ្ញាធរជាតិអប្សរាធ្លាប់បានជូនដំណឹងម្តងរួចមកហើយអំពីដំណើរការកំណាយបុរាណវិទ្យានៅស្រះខាងជើងប្រាសាទអង្គរវត្តដើម្បីស្វែងយល់ពីរចនាសម្ព័ន្ធបុរាណស្រះ ទ្រង់ទ្រាយស្រះ និងស្រទាប់ដីចាក់បង្គរក្នុងស្រះ។
កំណាយបុរាណវិទ្យាបានចាប់ផ្តើមតាំងនៅថ្ងៃទី២០ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០១៩ រហូតដល់បច្ចុប្បន្ន ហើយទឹកក្នុងស្រះត្រូវបានបង្ខះដើម្បីទុកលទ្ធភាពឲ្យក្រុមអ្នកបុរាណវិទ្យាអាជ្ញាធរជាតិអប្សរាបំពេញការងារបន្តទៀត។
ក្នុងគោលបំណងដើម្បីឲ្យភ្ញៀវទេសចរជាតិ-អន្តរជាតិអាចផ្តិតយកទិដ្ឋភាពនៃប្រាសាទអង្គរវត្តឆ្លុះក្នុងទឹក ស្រះខាងត្បូងត្រូវបានអាជ្ញាធរជាតិអប្សរាបំពេញទឹកជាប្រចាំក្នុងកម្រិតអតិបរិមា៕
On the morning of 5 October 2016, the 5th community team based in Banteay Srei district, led by H.E Mr. Mei Marady, adviser to Apsara and the 4th community team based in Siem Reap city, led by Mr.Lim Out, representative of H.E Mr. Khoy Kim Tur, advisor Apsara with other staffs went to examine the sites of requests for construction and repair of houses in Thnol Toteung, Ou Toteung, and Brodak village, Brodak commune, Banteay Srei district and then in Nokor Krav village, Kokchok commune, Siem Reap town.
( 04 October 2016 )
អាជ្ញាធរជាតិអប្សរា " អាជ្ញាធរដើម្បីការពាររមណីយដ្ឋាន និងរៀបចំតំបន់អង្គរ" សូមជម្រាបជូនដំណឹងដល់និស្សិត និងសាធារណជនឱ្យបានជ្រាបថា ៖ អាជ្ញាធរជាតិអប្សរានឹងធ្វើការជ្រើសរើសបុគ្គលិកថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រផ្នែកបុរាណវិទ្យា ឬខាងសារព័ត៌មាន (press) ចំនួន ០២រូប ឱ្យបម្រើការងារនៅមជ្ឈមណ្ឌលអន្តរជាតិស្រាវជ្រាវ និងតម្កល់ឯកសារអង្គរ។
Apsara Authority has launched many projects which focused on agriculture as a priority to improve the living of the villagers in Run Ta Ek Eco-village, Ta Ek commune, Banteay Srei district, Siem Reap.